Bulut Yedekleme Çözümleri​

Sunucu BULUT Yedekleme

Bir kurum olarak yerel sunucunuz üzerindeki bilgileri yine yerel ortamda yedeklemek yerine, Sunucu Bulut yedekleme servisini kullanmak daha kolay, daha güvenli ve kalite standartları açısından olmazsa olmazdır. Gerek erişim güvenliği ve gerekse olası bir hasar veya felaket durumunda tüm verilerin önem arz etmesi nedeniyle bulut yedekleme bilgiye bir bütün olarak yaklaşır. Kurumsal bir kişilik için tüm bilgiler önemlidir ve bunların tamamı bir bütün olarak (hatta işletim sistemi dahil) yedeklenmelidir.

Bulut Yedekleme ile sahip olacağınız avantajlar:

 • Sunucu Sanallaştırma: Sunucu altyapısı sanallaştırılarak (Hypervising) daha çağdaş bir platform üzerinde çalışma imkânı sağlanır. Bu şekilde yedekleme, kaynak kullanımı ve yönetim avantaları ile düşük maliyet yüksek performans elde edilecektir.
 • Sunucuyu Komple Yedekleme: Sunucularınız bir bütün olarak ele alınır ve üzerindeki tüm bilgiler anlık olarak güvenli ve size özel olarak hazırlanmış bulut ortamına yedeklenir.
 • Offline Yedekleme: Olası bir anlık soruna bağlı hatalı bilgi veya bilgi kaybı yaşanmaması için bulut sunucu ayrıca belirli periyotlarda offline yedek alınarak ek güvenlik sağlanır. Bu şekilde anlık hatalardan kaynaklanabilecek kayıplar önlenecek ve telafisi mümkün olmayan durumlar ortadan kaldırılacaktır.
 • Tamamen Güvenli Yedekleme Platformu: Bulut yedekleme servisleri fiziksel erişime kapalı olduğundan kurum içi etmenlerden kaynaklanabilecek zafiyetler ortadan kaldırılmış olacaktır.
 • Felaket Kurtarma (DRaaS): Sunucu üzerinde meydana gelebilecek yazılım, donanım arızası veya dış etkenlerden kaynaklanabilecek olası kesintilerde bulut ortamında bulunan sunucu aktif edilerek çalıştırılabilir. Böylece iş ve itibar kaybı önlenir. “L2 Extension” olarak adlandırılan güvenli bağlantı üzerinden sağlanan bu erişim, güvenli bir şekilde Bulut sunucu ile ofis ortamını birbirine bağlanması ile çalışacaktır. Yerel sunucu sistemi aktif hale getirildiğinde bilgiler geri yüklenecek ve eski şekilde çalışmaya devam edecektir.
 • Erişim Hızında Artış: Firma bulut yedekleme yerine direkt olarak Bulut Sunucu üzerinde çalışmaya karar verebilir. Merkez-Şube şeklinde çalışan yapılarda sunucunun Bulut üzerinde çalışması özellikle şubelerin bilgiye erişim hızında büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Son Kullanıcı (Bilgisayar) BULUT Yedekleme

Günümüzde bilgi en önemli değer olarak iş ve özel hayatın devamlılığı açısından çok önemli hale gelmiş durumdadır. Sunucu yedekleme, kurumsal bilgilerin yedeklenmesi için kullanılıyor olmakla beraber pek çok kurumda kullanıcılar kişisel bilgisayarları üzerinde bilgi depolamaya devam etmektedir. Bilgi güvenliği ve kurumsal bilgi işlem prosedürleri açısından kişisel bilgisayarlar üzerinde kurumsal bilgilerin depolanmasını tavsiye etmiyor olmakla beraber bazı özel durumlar bunu gerekli hale getiriyor olabilir. Kişisel sabit veya mobil bilgisayarlar üzerinde bulunan kurumsal verilerin yedeklenmesi bilgi güvenliği açısından ayrı bir yaklaşım gerektirmektedir.

Kişisel bilgisayarlarda yedekleme unsurları:

 • Dosya Yedekleme: Çalışmalarınızı ve kişisel dosyalarınızı çok basit bir şekilde yedeklemeye başlayabilirsiniz. Yedeklediğiniz dosyaları panel erişimi ile görebilir ve istediğiniz yerden indirebilirsiniz. Yedeklemek istediğiniz tüm klasörleri ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz klasör içindeki tüm dosyalarınız anlık olarak bulut ortamına yedeklenir. Dosyalarınızda yapmış olduğunuz tüm değişiklikler ayrı sürüm olarak saklanır.
 • SQL Yedekleme: CRM, ERP, MRP vb muhasebe uygulamalarınızın SQL veri tabanı dosyalarını kolayca bulut ortamına yedekleyebilir, ihtiyacınız olduğunda her yerden verilerinize erişebilirsiniz. Belirleyeceğiniz yedekleme zamanlayıcısına göre, veri tabanınızın sadece değişenlerini kolayca bulut ortamına saklayabilir ve bunların kontrollerini yapabilirsiniz.
 • Dosya Paylaşımı: Aynı servisi kullanıyor olmasa bile paylaşılan bağlantıları kullanarak şirket dışındaki kişilere dosyalarınızı anında gönderebilirsiniz. Dosyaları paylaşırken son kullanma tarihi seçebilir ve erişebilecek kullanıcıları kısıtlayabilirsiniz. Yüksek boyutlu dosyalarınızı, kendi ekibinizle ya da müşterilerinizle kolayca paylaşabilirsiniz.
 • Silinmiş Dosyalar: Artık, silinen dosyalarınız için endişe etmenize gerek yok. Sistemimiz, silinen dosyalarınızı, sürümleriyle birlikte 60 gün saklar. Bu süre içinde uygulama üzerinden silinen dosyalarınızı geri alabilirsiniz. Sildiğiniz dosyalara zaman içerisinde ihtiyacınız olabilir. Uygulama üzerinde “Silinmiş Dosyalar” menüsüne gelerek silinen dosyalarınızı görebilirsiniz. Kullanılırken oluşturulan tüm sürümleriyle birlikte silinen dosyalarınız 60 gün boyunca saklanır. Bu süre sonunda dosyalarınız geri getirilemez şekilde imha edilir.
 • Bildirim: Yedeklemelerinizin kontrolü için her gün yüzlerce bilgisayarı tek tek kontrol etmeniz mümkün olmayabilir. Sistem bildirim özelliği ile günlük veya haftalık istediğiniz kontrolleri yapar ve size bilgi verir.
 • Grup Yönetimi: Kullanıcılarınızı yönetirken özelleştirmeniz gereken ayarlarınız olabilir. Bu durum da grup yönetimi ile gruplar oluşturabilir, ayrıştırmak istediğiniz kullanıcıları bu gruplara atayabilirsiniz. Her bir gruba farklı yönetim şekli uygulayabilirsiniz.
 • Sistemimiz yukarıdaki detaylar dışında, MS Outlook (PST) Yedekleme, Sürüm kontrol, Veri Filtreleme, Kullanıcı istatistikleri, Kullanıcı Yönetimi, Yetkilendirme, Band Genişliği ayarlama, Olay Günlüğü takibi gibi pek çok avantaj sağlayarak kişisel verileri tam olarak koruma altına almaktadır.
 • Bu kişisel yedekleme servisi ile firma içindeki tüm bireysel bilgisayarlar üzerindeki bilgileri tek noktadan kontrol edecek ve ekonomik şekilde tüm kurumsal değerlerinizi koruma altına almış olacaksınız.

Hey merhaba 👋
Tanıştığımıza memnun olduk.

Sizi rahatsız etmeyecek aralıklarla gelen kutunuza harika içerikler almak için bültenimize kaydolmak ister misiniz?

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.