SEO Nedir? Google Nasıl Çalışır?

Pandemi, birçok işletmenin çevrimiçi varlıklarına odaklanmasını gerekli kıldı. Belki siz de işletmeniz için hızlı bir şekilde bir web sitesi kurmaya karar verdiniz veya mevcut web sitenizi canlandırmaya karar verdiniz. Harika! Peki, şimdi ne olacak? İnsanları web sitenize çekmenin (ve sitede tutmanın) yollarından biri SEO’dur. Muhtemelen bu terimi bir yerde duymuşsunuzdur. Ama bu kavram aslında neyi kapsar? Bu yazıda SEO’nun ne olduğunu ve SEO’ya nasıl başlayabileceğinizi açıklayacağız.

SEO Nedir?

SEO’nun açılımı Arama Motoru Optimizasyonu‘dur. Yani, web sayfalarının Google ve diğer arama motorlarının arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması optimize etme işlemidir. Bu, insanların çevrimiçi arama yaparken web sitenizle karşılaşma olasılığının daha yüksek olacağı anlamına gelir. SEO, organik arama sonuçlarındaki sıralamaları iyileştirmeye odaklanır. Bir web sitesi sahibiyseniz ve daha fazla trafik elde etmek istiyorsanız; SEO ve pazarlama ana odağınız olmalıdır.

Yukarıda “Mars gezegeni” anahtar kelimesini aradığınızda ortaya çıkan ilk birkaç sonucu görüyoruz. Bu örnekte, Wikipedia ilk sonuçtur ve bu sitenin Mars ile ilgili sayfalarının bu arama teriminde 1. sırada yer aldığı anlamına gelir. Sayfanızı SEO ile en iyi sonuç olacak şekilde optimize ettiğinizde, sayfanız üst sıralara tırmanabilir ve insanların gördüğü ilk sonuçlardan biri olabilirsiniz. Bu da sitenize daha fazla tıklama ve trafik kazandıracaktır.

Bu örnek bize yalnızca organik sonuçları gösterse de, durum her zaman böyle değildir. Birinin kullandığı arama terimine bağlı olarak, en üstte bazı reklamlar, zengin bir sonuç veya Google Alışveriş’in birkaç ürünü de yer alabilir. Yani pek çok farklı olasılık vardır. Google’ın o an gösterdiği şeyler, Google’ın arama yapan kişi (örneğin yaşadıkları ülke) hakkında bildiklerine de bağlı olabilir.

Google’ın algoritması

Hangi sonucun ne kadar üst sıralarda yer alacağı Google’ın algoritması tarafından belirlenir. Google’ın algoritmasının bazı bölümleri gizli kalsa da, SEO’daki yılların deneyimi bize en önemli sıralama faktörleri hakkında az çok fikirler veriyor. Bu sıralama faktörleri temelde iki kategoriye ayrılabilir:

Sayfa içi SEO faktörleri

Sayfalarınızın sıralaması kısmen sayfadaki faktörler tarafından belirlenir. Sayfa içi SEO faktörleri, web sitenizde doğrudan etkilendiğiniz her şeydir. Bu faktörler, teknik yönleri (ör. kodunuzun kalitesi ve site hızı) ve web sitenizin yapısı veya web sitenizdeki içeriğin kalitesi gibi içerikle ilgili yönleri içerir. Bunların hepsi, üzerinde çalışabileceğiniz çok önemli sayfa içi SEO faktörleridir.

Sayfa dışı SEO faktörleri

Arama sonuçlarındaki sıralamalarınız, sayfa içi SEO faktörlerine ek olarak, birkaç sayfa dışı SEO faktörü tarafından da belirleniyor. Bu faktörler, diğer web sitelerinden bağlantılar, sosyal medya ilgisi ve kendi web sitenizden gerçekleşen diğer pazarlama faaliyetlerini içerir. İmkansız olmasa da, bu sayfa dışı SEO faktörlerini etkilemek daha zor olabiliyor. Bu sayfa dışı faktörlerden en önemlisi sitenize yönlendiren bağlantıların sayısı ve kalitesidir. Web sitenize ne kadar kaliteli, alakalı site bağlanırsa, Google’daki konumunuz o kadar yüksek olur.

SEO’da rol oynayan diğer bir sayfa dışı faktör ise belirli işinizin nişiyle ilgili rekabetinizdir. Bazı nişlerde, diğerlerine göre sıralanmak çok daha zordur. Bu nedenle, pazarınızın rekabet gücü, sıralama şansınız üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir.

Bütünsel SEO

Bütünsel SEO ile birincil hedefiniz, mümkün olan en iyi web sitesini oluşturmak ve sürdürmektir. Böylece Google’ı kandırmaya çalışmıyorsunuz, zamanınızı ve emeğinizi sürdürülebilir uzun vadeli bir stratejiye yatırıyorsunuz. Sayfalarınızı geliştirmeye çalışmak ve yüksek kaliteli bir web sitesine sahip olmak, sıralama şansınızı artıracaktır. Çünkü Google, kullanıcılarına arama sorgularında en iyi sonuçları sunmak ister ve en iyi sonuçlar harika içeriğe sahip, aynı zamanda kullanıcı dostu, hızlı ve kolay erişilebilir olanlardır.

Google gibi arama motorlarında iyi bir sıralama, web sitenizin ve bunun pazarlanmasının her yönüne odaklanan kapsamlı bir SEO stratejisi ister. Teknik yön, kullanıcı deneyimi (UX), web sitenizdeki içerik dahil hepsinin üst kalitede olması gerekir. Google’da iyi bir sıralama elde etmek için bütünsel bir SEO yaklaşımı geliştirmelisiniz.

Sonuç olarak SEO, web sitelerinin Google’ın veya başka bir arama motorunun arama sonuçlarında yüksek bir konuma ulaşmaları için optimize edilmesi uygulamasıdır.

Kötü SEO hilelerini kullanmayın, çünkü bunların sıralamanız için olumsuz sonuçları olacaktır. Bunun yerine, kullanıcılarınızı göz önünde bulundurarak sürdürülebilir SEO teknikleri uygularak uzun vadede fayda sağlayabilirsiniz.

İçindekiler