Bulut Teknolojisi Hakkında Bilinmeyenler

Bulut teknolojisi özetle, verilerin ya da bir başka deyişle sanal dosyaların, çevrimiçi bir alanda depolanması hizmetleri bütünüdür. Veri depolaması günümüzde teknolojiye erişimi bulunan herkesin bir ihtiyacı haline gelmiştir. Ancak büyük işletmeler için bu durum biraz daha profesyonellik gerektirmektedir. Kişisel bilgilerinizin, özel dosyalarınızın ve hatıralarınızın saklı olduğu bilgisayarın bozulduğunu ve tüm bu dosyaların kaybedildiğini hayal edin. Sizin için bu durum ne kadar büyük bir problem haline gelirdi değil mi? Peki, şimdi de aynı şeyin bir şirketin başına geldiğini hayal edin. Ortaya çıkabilecek problemler için ayrı bir makale bile yazabiliriz. İşte bu yüzden günümüzde teknolojiyle ufak bile olsa bir bağlantısı olan herkesin, bulut teknolojilerine olan ihtiyacı göz ardı edilemeyecek seviyeye gelmiştir. Ancak halen bulut teknolojisine karşı çeşitli kaygılar bulunmaktadır.

Bulut teknolojisi güvenli mi?

Bulut teknolojisinden çekinen insanlar, hizmet sağlayıcılarının güvenliği konusunda endişeler duyarken, bu esnada asıl kendi cihazlarının güvenliğini sağlayamazlar. Cihazlar yanlış yerlere yerleştirilebilir, doğru kablolama ve elektrik bağlantısı yapılamayabilir. Depolama yapılan bilgisayar, çeşitli virüsler aracılığıyla zararlı bulut ağlarına hizmet ediyor bile olabilir. Öte yandan USB gibi depolama aygıtlarının kaybedilmesi nedeniyle, ciddi bir veri kaybı yaşanabilir. Profesyonel bir bulut hizmeti, tüm bu tehditleri ortadan kaldırarak, kullanıcılarına kesintisiz güvenlik sağlamaktadır.

Kullanıcılar, bulut güvenliğinin de kendilerine bağlı olduğunu unutmamalıdır. Örneğin, cloud sistemi girişi için kullanılan mobil cihazlarda, güçlü doğrulama mekanizmaları bulundurulması tavsiye edilmektedir. Aynı şekilde bulut hizmeti veren sağlayıcının da, çok faktörlü doğrulama hizmeti sunuyor olması, veri gizliliğini de kesin hale getirmektedir. Sanılanın aksine şirketlerin bulut teknolojisi üzerinden depoladığı veriler, bulut sistemini sunan şirket tarafından görüntülenememektedir. Bununla birlikte son yıllarda bulut teknolojisine geçiş yapan şirket sayısının artması, bu hizmeti sağlayan şirketlerin daha fazla sanal saldırıya uğramasına neden olmuştur.

Bulut teknolojisi maliyetli mi?

Bulut teknolojisi ile ilgili doğru bilinen bir yanlış da, bulut sistemi fiyatlarının pahalı olduğu bilgisidir. Ancak bulut teknolojilerinin daha uygun maliyetli olduğunu anlayabilmek için, geleneksel çalışma yöntemlerinin maliyetlerini incelemek gerekmektedir.

İşletmelerin kendilerine ait bir sunucu sahibi olması, hem yüksek maliyet hem de sınırlı bir hizmet getirir. Aynı zamanda bu sunucunun çalışmasından ve bakımından sorumlu bir IT çalışanının maliyetini de unutmamak gerekir. Kurum içi veri aktarımını sağlamak için bir çalışan paneli gibi diğer detaylar da oldukça maliyetli olabilmektedir. Ayrıca yerleşik programlarda en güncel halini kullanmak ve yedeklemek de ek bütçe gerektirir. Tüm bunların yanında, verilerin güvenliğini sağlayabilmek için bir güvenlik duvarı sistemine ödeme yapılması gerekmektedir.

Bulut sistemi sayesinde yukarıda yer alan masrafların büyük bir bölümünden tasarruf etmek mümkündür. Bulut teknolojisi sağlayıcınızın sunmuş olduğu hizmetler sayesinde ek altyapı masrafları yapmak zorunda kalmazsınız. Sizin için hazırlanmış profesyonel bir bulut hizmeti almanız halinde, ek olarak bir şeyler satın almanız ya da yüklemeniz gerekmeyeceğinden, teknolojik yatırım maliyetlerinden ciddi bir tasarruf sağlarsınız.

İçindekiler